Seminarski i Diplomski Rad

Rabindranat Tagore - Život i delo 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 8 | Nivo: Gimnazija Subotica

Детињство и школовање
Рабиндранат Тагоре рођен је 1861. године у Калкути, западној индијској провинцији Бенгалу. Рођен је у богатој и утицајној бенгалској породици као најмлађи од четрнаесторо деце. Породица у којој је одрастао имала је значајан утицај на његов каснији развој. Деда му је био социјални реформатор и богати земљопоседник. Кућа Тагорине породице често је била средиште окупљања утицајних људи тога времена и место где су се одржавале различите културне манифестације типа позоришних представа. Многи од његове браће и сестара постали су поштовани аутори, писци, музичари и државни службеници. Тагоре рано остаје без мајке, а пошто му је отац често путовао већим делом га одгајају слуге. Одгајан је у духу хиндуистичке религије. Са једанаест година одлази на породично имање у Сантиникетану, где се образује изучавајући историју, астрономију и модерну науку. Градић Сантиникетан заузима значајно место у животу Тагоре. Тамо је проводио доста времена, стварао своја дела и основао експерименталну школу. Формално школовање наставља на Лондонском универзитету када са седамнаест година уписује права. Студије није завршио јер је на каснијим годинама поред занимације за књижевност, захваљујући разним пројектима којим се повезује с обичним светом открива интересовање за социјалну реформу. Боравак у Британији Тагоре је искористио да се упозна с делима великих британски песника.
Стваралачки период живота
Тагоре није био само песник. Свој живот посветио је филозофији, музици, сликарству, политици, књижевности. Писао је поеме, драме, новеле, есеје, романе. Своју свестраност доказао је на свим пољима уметности. Почео је да пише са осам година. Прву збирку песама објављује 1878-е. У том периоду истиче се и својим кратким причама. Са двадесет две године се оженио. У том периоду живи са породицом на сеоском имању а природне лепоте тог краја и контакт са људима га инспиришу за стварање неких од његових најпознатијих дела. Године 1910-те пише своје најзначајније дело, збирку песама „Гитанџали“. Превођењем тог дела на енглески језик стиче светску славу, а своје место у историји књижевности обезбедио је добијањем Нобелове награде 1913-те. У том периоду остаје без жене (1902.), која је извршила самоубиство из неразјашњених разлога. Тагоре се никада није поново оженио а смрт супруге је доста утицала на његов рад и живот уопште. Године 1937-е погођен је болешћу од које се до краја живота није излечио. Упркос томе и последње године живота провео је стварајући дела по којима ће бити заувек упамћен. Тагоре је умро 1941. на породичном имању на којем је и рођен.
Тагоре- Исток и запад
Као писац Тагоре је рано успео да се докаже у родном му Бенгалу, а са превођењем његових дела постаје познат и на западу. Приписује му се заслуга за повезивање истока и запада. У Индији је постао један од најзначајнијих људи тога времена а на западу га цене и сматрају „живим гласом Индије“. Тагорин свеукупан рад допринео је сузбијању антагонизама између Азије и Европе и културном повезивању две цивилизацијске тековине. Посебно признат Тагоре је био у Великој Британији где је и одликован титулом британског витеза. Међутим, тог признања се одрекао услед британске агресије у Индији. Познато је да је Западни Бенгал био један од средишта британских активности у колонистичкој Индији. Борба за независност, чији је следбеник био и Тагоре, није одговарала Британској влади која је експлоатисањем своје колоније стицала велика економска средства тако да је сукоб био неминован. Овај догађај утицао је на Тагору у погледу његових патриотских и националистичких идеја о којима је и писао.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!